🡰 előző
Magyar Katolikus Lexikon > H > hit megvallása
következő 🡲

hit megvallása (lat. confessio): a hagyományos szóhasználatban a vallási hovatartozás nyilvános kifejezése; mai megfelelője a →tanúságtétel a →hit mellett. Legmagasabb foka a →vértanúság. Ellentéte a →hittagadás. - Az Egyh-ban az →első parancsolatból fakadó erkölcsi kötelezettség, melyet Krisztus megerősített: „Mindaz, aki megvall engem az emberek előtt...” (Mt 10,32; vö. Róm 10,9). A ~ lehet burkolt (implicita) v. kifejezett (explicita). A hit burkolt megvallása a hit szerinti erkölcsös élet. A hit kifejezett megvallása a ker. hit jelekkel v. szavakkal történő kinyilvánítása (→hitvallás). - Az Egyh. jogilag is meghatározza, mikor kéri a hit kifejezett megvallását (→hitvallás letétele). Ilyen esetekben a ~ kötelező. Elmulasztása olyan súlyos bűn, amilyen mértékű hittagadásnak értelmezhető. - A ~ →okosságot igényel, mert föl kell ismerni a helyzetet, hogy a ~ ne legyen gyöngy szórása a sertések elé (vö. Mt 7,6); akinek szüksége van rá, megkapja a szükséges tanúságot Krisztus mellett, s akinek joga van hozzá, megkapja a nyílt hitvallást. **

KL II:294. - KEK 14, 189, 1229.

Hit Pajzsa, Parma Fidei: az 1945-89 közötti időben, a diktatúra idején is hitéhez és magyarságához hű személynek adományozott ktüntetés. Évente egyszer adományozzák. 2002: Horváth Béla ogy-i képviselő és Gyurkovits Tibor író alapította. A pajzs plakett Madarassy István munkája. - Megkapta 2002: →Bolberitz Pál, 2003: Oloffson Placid OSB, 2004: László Gábor, 2005: Szendi József érs., 2006: →Punk Gemma Ocist, 2007: Kerényi Lajos Piar, 2008: Bálint József SJ. Pr. L.

A lexikon kora

A lexikon a budapesti Pálos Könyvtárban készült 1980 és 2013 között. A honlapon a korabeli szócikkek olvashatók, az újabb eseményeket, kutatási eredményeket a szócikkek nem tartalmazzák.